До уваги платників єдиного податку 4 групи

Дата: 22.02.2023 08:56

Голованівський відділ податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Кіровоградській області інформує платників єдиного податку 4 групи та платників які мають намір обрати спрощену систему оподаткування, а саме єдиний податок 4 групу.

Платниками єдиного податку 4 групи – можуть бути юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Для підтвердження або набуття статусу єдиного податку 4 групи, відповідно до п.п. 298.8.1 п.298.8 ст.298 Податкового кодексу України (далі-Кодекс), сльськогосподарські товаровиробники   подають не пізніше 20 лютого поточного року такі документи:

• загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
  • звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
  • розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
  • відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Відповідно до абзацу першого підпункту 298.8.4 пункту 298.8 статті 298  Кодексу у разі, коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менше як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник – юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.

Якщо така частка не перевищує 75 відсотків, у зв’язку із виникненням обставин непереборної сили у попередньому податковому (звітному) році, то сільськогосподарському товаровиробнику, який має намір підтвердити статус платника єдиного податку четвертої групи у 2023 році, необхідно разом з податковою звітністю платника єдиного податку четвертої групи подати копію рішення обласної ради про наявність обставин непереборної сили в регіоні, в якому такий платник здійснює свою діяльність та значиться постраждалим внаслідок проведення на його земельних ділянках бойових дій або їх тимчасової окупації збройними формуваннями Російської Федерації.

Водночас згідно з підпунктом 291.51.3 пункту 291.51 статті 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб’єкти господарювання, які станом на 1 січня базового (звітного) року мають податковий борг (недоїмку), за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

У формі податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, , внесені декілька змін,а саме: графу 9 змінено з КОАТУ на КАТОТТГ та доповнено новим додатком 3 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік», дані з якого заповнюються в 4 рядок Податкової декларації «Позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок», де вказується сума МПЗ яку платник повинен буде сплатити.

Також повідомляємо, що наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 листопада 2022 року №955 «Про внесення змін до Розрахунку сільськогосподарського товаровиробництва», внесено зміни до форми «Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва» (опубліковано 23.12.2022 в Офіційному віснику України №99)

Додатково повідомляємо, що при поданні вказаної декларації необхідно використовувати наступні коди КАТОТТГ в залежності від місцезнаходження об’єктів оподаткування: по Вільшанській ОТГ – UA35020030000022644; по Гайворонській ОТГ - UA35020050000014205; по Заваллівській ОТГ - UA35020090000039429; по Голованівській ОТГ – UA35020070000018243; по Перегонівській - UA35020150000027557; по Побузькій ОТГ– UA35020190000025203; по Новоархангельській ОТГ - UA35020130000045875; по Підвисоцькій ОТГ - UA35020170000076448; по Надлацькій ОТГ - UA35020110000013511; по Благовіщенській ОТГ - UA35020010000028961.

Головний державний інспектор Голованівського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Кіровоградській області

Олексій  Коваленко